Хто не мріє виростити і підтримувати гарний квітучий куточок на балконі або в саду? Це не так вже й складно. Основою всього, що підтримує здоров’я наших рослин, є правильне застосування добрив. Важливий елемент для гарного вирощування, а отже, гарного росту та розвитку рослин.
Добриво: що це таке і для чого використовується
Це сполука, що містить поживні речовини, такі як калій, сірка, кальцій тощо, які є важливими для складу ґрунту. Насправді ґрунт повинен бути завжди родючим, щоб забезпечити рослину речовинами, необхідними для розвитку.
Його функції полягають у наступному:
- Внесення добрив: забезпечення сільськогосподарських ґрунтів необхідними елементами для розвитку сільськогосподарських культур
- Внесення змін: поліпшення фізико-механічних показників
- Корекція: виправлення будь-яких аномалій в його реакції і заохочення мікробної активності в ньому
Добрива вносяться в ґрунт у заздалегідь визначені періоди року для підвищення його поживної дії по відношенню до рослинності, що буде вирощуватися.
Добрива: як це працює
Воно служить для модифікації кислотності ґрунту, завдяки чому він досягає хорошого стану збалансованої кислотності, щоб бути придатним для своєї ролі: змусити рослини розвиватися і рости здоровими.
Для досягнення найкращих результатів добрива повинні бути рівномірно розподілені, а також повинні супроводжуватися хорошим доглядом за ґрунтом, що передбачає:
- аерацію
- оранку
- достатнє зрошення
Класифікація добрив
За кількістю речовин, які в ньому містяться, можна розрізняти:
- Просте добриво, класифіковане за основним елементом, що міститься в ньому, є достатнім для класичного внесення добрив, без будь-яких особливих вимог або потреб
- Комплексне добриво, містить 2 або більше активних елементів і використовується, коли потрібне особливо багате з’єднання
- Загальне або повне добриво, коли воно одночасно забезпечує як мінімум 3 найбільш необхідні елементи: азот, фосфор і калій.
Склад елементів умовно позначається трійкою цифр: перше значення виражає відсотковий вміст азоту (N), друге — фосфорного ангідриду (P₂O5) і третє — оксиду калію (K₂O).
Хімічне або природне добриво
Добрива можуть бути різних видів.
- Хімічні добрива складаються з таких елементів, як азот, фосфор, кальцій і різні мінерали, отримані хімічним шляхом;
- Натуральне добриво складається з елементів, наданих самою природою: органічний матеріал (наприклад, сухе листя, залишене для мацерації, кухонні відходи і т.д.) часто в поєднанні з гноєм.
Розглянемо більш конкретно основні види.
Натуральне добриво
Найпоширеніший з них — гній або послід. Зрілий гній містить, хоча і в невеликих дозах, всі три основні елементи, що удобрюють, а також хорошу дозу різних мікроелементів. В одній тонні гною великої рогатої худоби або кінського гною міститься 4-5 кг азоту, 2-2,2 кг фосфорного ангідриду і 4-5 кг оксиду калію.
Азотні добрива
Має виражену дію щодо стимулювання вегетативного розвитку сільськогосподарських культур. Може містити азот в азотній, аміачній, азотно-аміачній та органічній формах. Перші засвоюються рослинами безпосередньо, тоді як аміачні азотні добрива засвоюються повільніше. Органічні азотні добрива дуже повільно діють.
Фосфорні добрива
Служить для скорочення вегетаційного циклу рослин. Прискорює дозрівання плодів, сприяє засвоєнню азоту і калію та загартовує рослину, стимулюючи здерев’яніння механічних і провідних тканин.
Калійне добриво
Важливо як для подолання дефіциту калію в ґрунті, так і для збалансування постачання фосфору та азоту. Калій відіграє ключову роль у деяких важливих біологічних циклах, таких як синтез хлорофілу. Внесення калійних добрив також підвищує стійкість культури до морозів та багатьох шкідників.
Добрива: коли вносити мінеральні добрива
В принципі, найкращий час для посадки нових рослин і підтримки їх у новому циклі росту — це весна. Однак, необхідно враховувати такі фактори, як час і спосіб розподілу відповідно до конкретної рослини і використовуваного продукту.
Види добрив
Добрива представлені на ринку в різних формах. Давайте подивимося на них разом, щоб зрозуміти їх особливості.
- Рідкі добрива. Мають швидку дію і вичерпують свою ефективність протягом декількох днів. Тому його слід застосовувати часто (кожні 7-10 днів). Розбавляються у воді для поливу і бажано додавати його в лійку наполовину наповнення, щоб розпилювач рівномірно перемішував його.
- У вигляді порошку. У вигляді солей додається у воду. Необхідно стежити за тим, щоб воно добре розчинилося, не залишаючи на дні ніяких залишків.
- У гранулах. При внесенні або розподілі на поверхні ґрунту він має повільне та стабільне вивільнення.
У гранулах. Як правило, органічні, такі як гранульований гній, можуть бути внесені в ґрунт або розподілені на поверхні. Він руйнується більш-менш швидко в залежності від ступеня вологості.
Дози
Дози та спосіб застосування завжди чітко вказані на упаковці. Їх завжди слід уважно читати і неухильно дотримуватися.
Неправильно підібрані дози добрив можуть призвести, за замовчуванням, до недостатньої кількості ефективних поживних речовин для отримання очікуваної реакції, надлишку — до економічних втрат, погіршення характеристик ґрунту, який стане «негостинним» для деяких рослин, та шкоди навколишньому середовищу.
Як ними користуватися
Кімнатні рослини
Горщик, або будь-який тип контейнера, є замкнутим середовищем, де ґрунт є фіксованим параметром, який не може бути змінений. Бажано пересаджувати один раз на рік у якісний ґрунт, змішувати добрива за графіком, а рідкі добрива використовувати в половинному дозуванні. Ці рекомендації стосуються троянд, герані та сурфінії.
Багаторічні рослини в саду
Вносити добрива навесні, щоб забезпечити найкращі умови для майбутнього цвітіння та підтримати інтенсивний розвиток рослинності. Рекомендуються ґрунтосуміші, органічні добрива, в тому числі в гранулах, та гранульовані продукти з програмованим вивільненням.
Однорічні рослини
Потребує постійного внесення добрив, але не надто багато. На першій фазі розвитку найкраще використовувати продукт для зелених рослин, який багатий на азот і сприяє росту структури.
При появі бутона зупиніть свій вибір на засобі для квітучих рослин, більш багатому фосфором, калієм і мікроелементами.
Дерева та живоплоти
Рекомендується дворазове щорічне внесення добрив, восени і навесні. Це корисно не тільки для забезпечення швидкодіючими поживними речовинами, але й для підтримки високої якості ґрунту. Натуральні органічні добрива, такі як традиційний гній, ідеально підходять для внесення в перший шар обробітку ґрунту
Овочевий сад
Необхідно використовувати конкретні добрива і в зазначених дозах. У зелених овочах надлишок азоту в ґрунті може призвести до накопичення нітритів. Оптимальним є гарне осіннє внесення гною та препаратів планового внесення.