Сонячне світло – одне з відновлюваних джерел електроенергії, тому все більше українців використовують його, як альтернативу дорогій електриці із загальної мережі. Одна з причин популярності сонячних електростанцій «зелений тариф» у Рівному та інших містах нашої країни сотні приватних домоволодінь та підприємств уже використовують його для отримання доходу. Державна ініціатива заохочення до використання відновлюваних природних джерел енергії дає змогу забезпечити будинки та підприємства електрикою та заробити на цьому. Для підключення «зеленого тарифу» необхідне встановлення сонячної електростанції на даху будинку, підприємства, цеху або на присадибній ділянці. Однак не всі види СЕС для цього підходять.
Мережева СЕС під «зелений тариф»
Мережева станція працює за таким принципом:
- В фотопанелях під впливом сонячного випромінювання генерується постійний струм і передається на інвертор;
- Інвертор перетворює постійний струм на змінний (саме він необхідний для роботи побутових та промислових приладів);
- З інвертора струм направляється на потреби будинку/підприємства;
- Частина струму йде через лічильник, де фіксується його кількість, до загальної мережі електропостачання.
Така сонячна станція може частково або повністю забезпечити дім, офіс чи інший об’єкт підприємництва електрикою в години сонячної активності. В решту часу струм надходить від лінії електропередачі. Чим більша потужність СЕС – тим більше електроенергії вона виробляє (для приватних домоволодінь є обмеження – 30 кВт). А від різниці між спожитою та виробленою електрикою залежить сума заробітку.
Мережеві сонячні станції відрізняються порівняно невеликою вартістю і найшвидшою окупністю.
Гібридна станція і дохід по «зеленому тарифу»
Гібридна СЕС відрізняється від мережевою наявністю акумулюючих батарей. Від інвертора струм направляється на потреби житлового, комерційного чи промислового об’єкту, на АКБ, і через лічильник в мережу. Власники можуть самостійно обирати, куди саме йтиме електрика: на зарядку акумуляторів чи на продаж.
Перевага гібридної станції полягає у тому, що продуковану електроенергію можна накопичувати і використовувати вночі або в негоду.
Гібридна станція більш дорога, ніж мережева, через високу вартість АКБ і період її окупності трохи більший, однак вона дає можливість не тільки заробляти на «зеленому тарифі», а й економити, забезпечуючи повністю свої електропотреби від власної СЕС.