Сучасні методи очищення стічних вод

Ми постійно чуємо про погіршення екологічної ситуації на планеті, тому маємо ще більш ретельно дбати про збереження чистоти довкілля. Розглянемо детальніше проблему очищення води.

Механічний метод

Механічні методи очищення стічних вод в основному застосовують на початковому етапі очисних заходів. Основна мета, яку переслідують такі методи очищення стічних вод  — відділення великих часток, що забруднюють воду. Це можна зробити шляхом установки фільтрів грубої очистки.

Крім того, очищення стічних вод механічними способами є найпростішим і дешевим. Існує три найбільш популярні методи механічного очищення: відстоювання, фільтрація, проціджування.

Механічним методом проводиться очистка зливових стічних вод, адже в них містяться в основному тільки великі частки сміття — частинки ґрунту чи листя та дрібні гілочки. У системах зливової каналізації встановлюють так звані пісковловлювачі — своєрідні фільтри, що не допускають потрапляння сміття в систему.

Біологічний метод

У більшості випадків біологічні методи очищення стічних вод використовуються для очистки господарсько-побутових стоків. Даний спосіб заснований на природній здатності середовища до самоочищення. Сьогодні використовується очисні споруди для біологічного очищення кількох типів:

Біофільтр. Принцип його роботи полягає в просочуванні стоків через шар спеціального матеріалу, вкритого тонкою бактеріальною плівкою.

Біологічний ставок. Так називають природні чи створені людиною водойми, в яких здійснюється очищення води за допомогою природних біологічних процесів. Біологічний ставок частіше за все застосовують для доочистки стоків, що пройшли первинне відстоювання і біоочищення. Фактично такі ставки — це неглибокі водойми, які добре прогріваються сонцем. Їх населяють різні мікроорганізми, яким для продовження життєдіяльності необхідна органіка. Зазвичай у ставках відбуваються комбіновані анаеробно-аеробні процеси. Аеробні процеси можуть підтримуватися завдяки природному надходженню повітря з атмосфери або завдяки примусовій штучній подачі кисню.

Фізико-хімічний метод

Фізико-хімічні методи очищення стічних вод застосовують під час будівництва очисних споруд промислового призначення. Наприклад, метод коагуляції дозволяє зробити процеси осадження більш ефективними, адже сприяє «злипанню» найдрібніших часток у більші з’єднання. Ефективним є також метод адсорбції, завдяки якому можна відокремити більшість шкідливих включень, що містяться в стоках.